Szatka do chrztu

Szatka do chrztu

Biała szatka do Chrztu.

W liturgii chrzcielnej po obrzędzie namaszczenia olejem krzyżma świętego, ochrzczonemu dziecku nakłada się białą szatkę. Zazwyczaj chusteczkę lub pelerynkę.
W symbolice biblijnej szata oznacza błogosławieństwo. Obok pożywienia i dachu nad głową, ubranie jest równie ważne dla ludzkiego życia. Posiadanie ubrania jest znakiem harmonijnego i bezpiecznego życia, oznaką duchowego stanu człowieka. 
Kolor biały jest symbolem nowego początku, czystości i niewinności. W kościele katolickim to początek odnowy duchowej.
Biała szata to symboliczne okrycie się światłością Boga.

Tak jak wszystko co nas otacza symbol białej szatki ewoluował. Kiedyś to było po prostu białe ubranie. Obecnie jest to forma chusteczki lub pelerynki wykonanej z delikatnego bawełnianego płótna.
Kwadratowa chusteczka  jest najbardziej popularna i najczęściej wybierana przez rodziców. Kiedyś najwygodniejsza ze względu na chrzest w pierwszym miesiącu życia dziecka. Pelerynka do chrztu jest idealna dla dziecka troszkę starszego, któremu można zarzucić ją na plecki i zawiązać pod szyją. W niektórych parafiach taka forma szatki do chrztu jest wymagana przez księży jako forma bardziej zbliżona do biblijnej “białej szaty”.
 W zależności od upodobań możemy zamówić chrzcionkę obszytą piękną gipiurą, delikatną koronką lub koronką bawełnianą w stylu eko. Najważniejszym elementem jest jednak tekst zawarty na szatce czyli imię lub imiona nadawane podczas chrztu, data uroczystości i symbole religijne.

Napis haftowany jest formą najszlachetniejszą i najtrwalszą. Wykonany złotą lub srebrną nicią będzie wspaniałym prezentem i pamiątką dla ochrzczonego dziecka. Dodatkowo imię dziecka możemy wyróżnić kolorem w zależności od płci. Dla dziewczynki imię haftowane satynową nicią w kolorze delikatnego różu a dla chłopca w kolorze błękitnym. 
Najczęściej wybieranymi symbolami na szatkach do chrztu są gołąbek z gałązką oliwną, krzyżyk, aniołek, ornamenty roślinne lub po prostu polne kwiaty.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Oceń wpis
[brak]
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź